
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Temperature Sensor |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 500 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 19.2 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Power Dissipation | 19.2 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| power consumption | 15.5 mW |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 93.5 dB |
| Differential Nonlinearity | -1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.3 V |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
Stock: 4079
Distributors
pcbx
Unit Price$7.65552
Ext.Price$7.65552
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.65552 | $7.65552 |
| 10 | $6.82157 | $68.21570 |
| 25 | $6.29982 | $157.49550 |
| 50 | $5.81798 | $290.89900 |
| 100 | $5.37293 | $537.29300 |
